چگونه خانه خود را دلبازتر کنیم

دکوراسيون منزل- بيشتر ما كودكي مان را در خانه‌هاي بزرگ گذرانده‌ايم. براي همين در نگاه اول آپارتمان‌هاي كوچك تنگ و دلگير به نظرمان مي‌رسند. يك پذيرايي كه به زور مبلمان را مي‌توانيم حاشيه ديوارهاي كم‌عرضش بچينيم، يك اتاق خواب كه اگر شانس داشته باشيم تختخواب‌مان در آن جا مي‌شود، يك آشپزخانه كه وقتي آشپز دو تا مي‌شود، ديگر براي نفر سوم جا ندارد و در آخر هم يك دستشويي و حمام كه گاهي با هم شريك مي‌شوند.

با ترفندهاي چيدمان خانه هاي کوچک آشنا شويد
همه خانه مجموعه‌اي از همين حجم‌هاي كوچك است؛ حجم‌هاي كوچك دلگير. اما هر مسئله‌اي راه‌حلي هم دارد. در اين صفحات مي‌خواهيم خيلي كوتاه هم راهكارهايي را براي چيدمان بهتر خانه‌هاي كوچك ارائه دهيم و هم شايد مهم‌تر از آن، بگوييم چه كارهايي را نبايد در چيدمان اين خانه‌ها انجام داد.

ال شكل بچينيد
براي خانه هاي كوچک مبلمان ال شكل مناسب ترين مبلمان است
براي خانه هاي كوچک مبلمان ال شكل مناسب ترين مبلمان است چون تعداد افراد بيشتري مي‌توانند از آن استفاده كنند و كنج پرت هم قابل استفاده مي‌شود. ميزهاي عسلي را كنار بگذاريد و از مبلماني كه دسته‌هايش اين كار را انجام مي‌دهد استفاده كنيد. توجه داشته باشيد که مبل‌ها را جوري نچينيد كه يك دايره يا چهارگوش با فضايي بسته ايجاد كند.


تلويزيون را روي ديوار بي خاصيت نصب كنيد
حذف ميز تلويزيون و نصب تلويزيون روي ديوار ، صرفه جويي در فضاي اصلي خانه است
ديواري را براي نصب تلويزيون انتخاب كنيد كه براي نشستن و چيدن مبلمان مناسب نباشد. ميز تلويزيون را حذف كنيد. مي‌توانيد با طراحي قفسه‌هاي افقي روي ديوار تلويزيون جايي براي مجسمه‌ها بسازيد؛ اين يعني صرفه‌جويي در فضاي اصلي خانه.


فضاهاي متنوع داشته باشيد
در خانه هاي کوچک هم مي شود تنوع فضايي داشته باشيم
حتي در يك خانه 50متري هم مي‌شود تنوع فضايي داشت. فضاي كار، فضاي نشيمن، فضاي ‌مهمان و ناهارخوري را مي‌توانيم از هم جدا كنيم اما نبايد اين فضاها را با ايجاد مانع از هم جدا كرد. با تغييري كوچك روي ديوار فضاي مورد نظر مي‌شود حس جداسازي را به آن فضا القا كرد؛ مثلا قرار دادن يك ميز بسيار كوچك در كنج بي‌استفاده و ساختن چند قفسه بالاي آن براي نگهداري كتاب يا وسايل ديگر مي‌تواند فضاي كار ايجاد كند، بدون آنكه با مانعي از فضاهاي ديگر جدا شود.


كتابخانه ديواري بسازيد
مي توانيد روي يکي از ديوارها کتابخانه اي خلاق درست کنيد
اگر كتاب‌هاي زيادي داريد، مي‌توانيد روي ديوار بالاي مبلمان يا روي يکي از ديوارهاي خالي- جايي كه مزاحم نشست و برخاست نمي‌شود - قفسه‌هاي افقي‌ مانندي براي كتاب‌هاي‌تان نصب كنيد. اين كتابخانه خلاق مي‌تواند همرنگ دسته مبلمان‌تان باشد.


ميز ناهارخوري متناسب انتخاب كنيد
براي خانه هاي کوچک ميز ناهارخوري را مستطيل انتخاب کنيد و دو طرف آن را به ديوار بچسبانيد
وقتي از ناهارخوري در يك خانه 50متري حرف مي‌زنيم، منظورمان يك ميز كوچك دونفره است. اين ميز بهتر است مستطيل شكل و ظريف باشد. اگر فضاي كافي نداريد مي‌توانيد دو ضلع ميز را به ديوار بچسبانيد تا جاي كمتري را اشغال كند.


فضاي كم نور را رنگ روشن كنيد
براي بزرگ و دلباز شدن خانه هاي كوچک از رنگ هاي گرم و روشن استفاده کنيد
اگر مي‌خواهيد خانه تان دلبازتر و بزرگتر به نظر برسد از يك رنگ روشن گرم مثل رنگ سفيدي كه به ميزان كمي با رنگ زرد يا صورتي آميخته شده، استفاده كنيد تا كم‌نوري اتاق جبران شود.