چیدمان زیبای منزل

براي اينکه چيدماني صحيح و جذاب داشته باشيد بايد علاوه بر درنظر گرفتن سليقه و علاقه مندي هاي خود، سبک و ساختار فضاي موجود را نيز درنظر بگيريد تا در نهايت با انتخابي مناسب، زيبايي را به فضاي منزل تان هديه دهيد. رعايت نکات زير به شما کمک مي کند تا چيدماني اصولي با درنظر گرفتن همه جوانب و نيز متناسب با ساختار فضا داشته باشيد.


? تعادل فضا
تعادل يکي از اصول دکوراسيون به شمار مي رود که بايد ضمن چيدمان به آن توجه شود. تعادل با در نظرگرفتن نکات متعددي در نحوه چيدمان به وجود مي آيد. در سبک هاي کلاسيک، تعادل بايد همراه با تقارن صورت گيرد. يعني تمام عناصر در فضاي کلاسيک با قاعده و قانون چيده مي شوند؛ ولي در سبک مدرن احتياجي به تعادل نداريم و مي توانيد بدون درنظر گرفتن تعادل بصري، يک فضاي مدرن را چيدمان کنيد.
براي مثال: در يک اتاق غيرمتعادل که شومينه در کنج و پنجره اي کنار آن قرار دارد، چيدمان به شيوه رسمي بسيار دشوار است؛ چرا که در يک فضاي رسمي يا کلاسيک ما احتياج به يک مرکز داريم تا بقيه عناصر قرينه در دو طرف آن چيده شوند. در چنين فضايي شما مي توانيد بدون درنظر گرفتن تعادل، چيدمان مدرن داشته باشيد.
بنابراين چيدمان در فضايي متعادل که شومينه در ميان ديوار و دو پنجره در دو سمت آن قرار دارد ساده تر انجام مي شود. به دليل مرکز قرار گرفتن شومينه مي توانيد در دو طرف آن چيدماني متعادل به سبک کلاسيک داشته باشيد.


? ارتفاع سقف
بلندي و ارتفاع سقف نيز از جمله عواملي است که بر نحوه چيدمان و انتخاب عناصر در يک فضا تاثيرگذار است. هر چه سقف بلندتر باشد شما مي توانيد راحت تر عناصري به سبک کلاسيک در آن بچينيد. البته يک سقف کوتاه با ارتفاع کمتر از حد معمول، احساس گرما و صميميتي در فضا به وجود مي آورد که براي بسياري دلچسب و دلنشين است. چنين فضايي به راحتي با يک چيدمان مدرن منطبق مي شود، اين فضا با چيدماني کلاسيک که نيازمند به کار بردن مبلماني با خطوط عمودي (بيشتر) است مغايرت دارد.
توجه: در شماره هاي پيشين به اين نکته اشاره کرديم که خطوط عمودي با ايجاد ارتفاع به فضا شکوه و عظمت مي بخشند.


? شکل فضا
بسته به شکل هندسي هرفضا مي توانيد سبک هاي مختلفي در آن چيدمان کنيد. هر فضا ممکن است باريک و دراز، گرد و چند ضلعي يا مربع باشد.
فضاي باريک و مستطيل شکل، آمادگي اين را دارد که چيدماني به سبک کلاسيک را به بهترين وجه در آن تجربه کنيد. اين فضا براي چيدن ميز ناهارخوري بهترين گزينه است، در صورتي که چيدن مبلماني چون کاناپه و ميز و صندلي در اين فضا، آن را تنگ و غيرکاربردي مي کند.
يک فضاي گرد يا چند ضلعي به طور طبيعي احساس گرما و صميميت بيشتري نسبت به يک فضاي مستطيل شکل به کاربر القا مي کند و به راحتي خود را با تمامي چيدمان ها مخصوصا مدرن تطبيق مي دهد.
در يک فضاي مربع شکل چيدمان راحت تر از دو شکل ديگر انجام مي شود. شما مي توانيد بسته به سليقه، هر دو صورت سبک کلاسيک و مدرن را در فضاي مربع شکل ايجاد کنيد.


? پنجره ها
در کنار ساير مبلمان، فرم و شکل پنجره ها هم تاثير زيادي برفضا مي گذارد. پنجره ها با قاب کردن نمايي از بيرون، عناصري مهم در ساختار فضا به شمار مي روند. البته فرم و شکل پنجره ها را مي توان با نصب پرده پوشاند يا اصلاح کرد. اما به طور کلي طرح هاي مختلف پنجره، پرده هاي خاص خود را مي طلبند.
براي مثال پنجر ه هاي معمولي که به داخل يا خارج باز مي شوند و همچنين پنجره هايي که قسمت بالايي آنها هلالي است، با مبلمان کلاسيک هماهنگي دارند، پس بهتر است پوششي که براي آنها انتخاب مي شود نيز طرح و مدلي کلاسيک داشته باشد. البته پنجره هاي هلالي را مي توان با سبک هاي مدرن نيز هماهنگ کرد.
بهتر است پنجره هايي که به داخل باز مي شوند با پرده هاي ساده تزئين شوند؛ چرا که پرده هاي چند لايه به هنگام استفاده، کاربر را دچار دردسر مي کنند.
پنجره هاي کشويي: براي اين پنجره ها، پرده هاي چند لايه و همچنين پرده هاي مدرني چون رومن مناسب ترند ضمن اينکه با هر سبکي هماهنگ مي شوند.


? ساختارهاي کاربردي و تزئيني
ويترين هايي که در فضاي داخلي استفاده مي شوند، بسته به متريال کار شده در آن (که معمولا چوب است) در نشان دادن سبک انتخابي شما بسيار موثر است.
از اين نوع ويترين ها مي توان به کتابخانه ها اشاره کرد که معمولا فضايي دلنشين و راحت فراهم مي کنند و به شما اين اجازه را مي دهند تا با دست بازتري به سراغ رنگ ها، پارچه ها و مبلمان برويد و فضاي گرم و دوستانه اي ايجاد کنيد. البته اين را به ياد داشته باشيد که اين المان دکوراتيو در هر دو سبک مدرن و کلاسيک استفاده مي شود. پس در انتخاب آن به سبک فضاي خود بسيار دقت کنيد.


? لوازم دائمي و غير قابل حرکت
انواع رادياتورها، بخاري هاي ديواري، شومينه ها و لوازمي از اين قبيل که غير قابل حرکت هستند، بر حالت فضا اثر مي گذارند.
يک رادياتور قديمي قاعدتا با سبکي مانند مدرن هماهنگ نمي شود؛ بنابراين اگر تعويض آنها برايتان پرهزينه و دشوار است، مي توانيد آنها را مطابق با سبک فضا کاور کنيد يا با رنگ و مواد تغيير دهيد.

منبع : مجله منزل